Prevence a ochrana obyvatelstva
Požární prevencí se rozumí ochrana, kterou lze zabránit vzniku požáru a omezit jeho ničivé důsledky. Všeobecně je na požární ochranu kladený velký důraz. Snad to dokazuje i fakt, že zákon o požární prevenci a k němu prováděcí předpis, jsou značně obsáhlé a do detailu propracované. Přesto se ale názory lidí na požární prevenci velmi liší. Někdo je zastáncem toho, že preventivní opatření jsou zbytečná, protože jsou zvyklí žít bez nich a doposud se nic nestalo. Někteří však přemýšlí dlouhodobě dopředu a vědí, že je výhodnější do požární prevence investovat jak finance, čas, tak i úsilí.
Naše jednotka v mnoha případech vyjíždí k zásahům, které se vůbec nemusely stát. Jedná se např. o nevymetené komíny, špatná nebo zastaralá elektroinstalace, ponechaná rychlovarná konvice na základně, vhozené nedopalky od cigaret do odpadkových košů, nebo dokonce k hořícím stohům, které zapálily děti, aj.
Zákon stanovuje každé osobě na území ČR počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru. Požární ochrana je všude kolem nás. Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti hlavně v našich domech, aj.
V jednotlivých prostorách domu je nutné udržovat pořádek a volný průchod. Usnadníte tak život sobě, ale i v případě požáru zásahu hasičům.
Kouřit se smí jen v prostorách, ve kterých nejsou uskladněny hořlavé kapaliny, hořlavé plyny, nebo hořlavé materiály (např. dřevo). Nikdy se nesmí se zapálenou cigaretou lehat do postele nebo ji nechat hořící položenou na popelníku.
Děti by nikdy neměly manipulovat se zápalkami, s cigaretami nebo s hořlavými kapalinami a dalšími lehce vznětlivými látkami (ani pod dozorem rodičů). Tyto by měly být uskladněny někde mimo dohled dětí a jejich přístup.
Vždy si důkladně rozmyslete, jestli skutečně musíte nutně pálit starou trávu, nebo třeba větve, protože je to velmi rozšířená příčina požárů. Ale zde pozor! Plošné vypalování trávy je zákonem zakázáno.
V případě požáru se nejdříve pokusíme uhasit požár vlastními silami. Pokud je zřejmé, že naše síla k uhašení nestačí, bez odkladu zavoláme hasiče.
Ve vybavení každé domácnosti je doporučen alespoň jeden hasící přístroj, nejlépe typu PHP práškový (nezapomenout na jeho každoroční kontrolu odbornou firmou).
Dávat pozor na to, kde a kdy nabíjíme telefon, notebooky, apod. Nabíječka je častý zdroj požárů.
Doporučujeme do domu instalovat požární hlásič. Jsou to levná zařízení, která nám spolehlivě odhalí kouř.
Dále se zaměříme na doporučení k jednotlivým částem domu. Jak by měl vypadat bezpečný dům?
Kuchyně:
- neponechávat rychlovarnou konvici v základně v případě, kdy není používaná
- pozor na rozehřátý olej na plotně – může rychle vzplanout
- neodcházet od zapnuté plynové plotny – protože když pokrm přeteče, uhasí se oheň, dále dojde k úniku plynu a na jeho vznícení stačí například pouhé zazvonění na domovní zvonek
- neodkládat na plotnu utěrku ani plastové nádobí
- nedávat do mikrovlnné trouby věci, které tam nepatří
Obývací pokoj, příp. ostatní obytné prostory
- dbát zvýšené opatrnosti při používání svíček. Nenechávat je hořet bez dozoru.
- Jsme-li kuřáci, tak používejme keramické nebo skleněné popelníky, které budeme mít do vychladnutí nedopalku pod kontrolou
- nevysypávejme popelník do odpadkového koše, pokud si nejsme jisti, že jsou nedopalky vychladlé
- u elektrických zařízení, která mají v krytu otvory pro jejich chlazení, tyto otvory nikdy ničím nezakrývat, hrozí jejich vznícení působením přístrojem vyvíjeného tepla
- osvětlovací lampy nikdy nezakrývat, nerozvěšovat na ně oblečení při jeho sušení apod.
Garáž
V garáži lze ukládat v nerozbitných přenosných obalech nejvýše:
- 40 litrů pohonných hmot pro osobní automobily
- 80 litrů pohonných hmot pro nákladní automobily
- 20 litrů oleje na jedno stání (max.)
V garážích se nesmí svařovat, pokud je uvnitř vozidlo nebo hořlavé materiály (kapaliny, apod.)
Půda
- V případě skladování hořlavých materiálů na půdě – např. seno, staré oblečení apod., musí být tyto materiály umístěné minimálně 1 m od pláště komína.
- V žádném případě neskladujme na půdě hořlavé kapaliny nebo hořlavé plyny.
- Instalujme si na střechu bleskosvod.
Kotelna
- Vedle tepelných spotřebičů (kotel, kamna) nesmí být nic uloženo.
- V kotelně je přísně zakázáno skladovat jakékoliv druhy hořlavých kapalin nebo tlakové láhve se stlačenými plyny (i nehořlavými).
- Nevychladlý popel je nutno ukládat do nehořlavých uzavíratelných nádob. Je zakázáno jej nevychladlý vynášet do popelnice nebo kontejneru.
- Každý, kdo má komín, má povinnost provádět pravidelnou kontrolu, čištění a údržbu.
- Při používání plynového kotle je nutno zajistit jeho prohlídku a údržbu dle návodu výrobce, vždy odbornou firmou.
Sklep
- Uhlí vždy ukládáme do sklepa suché a zbavené prachu. V opačném případě hrozí jeho samovznícení. Stejné pravidlo platí pro ukládání briket.
- Jako podklad pro skladování uhlí je nejvhodnější čistá betonová podlaha. Podkladem by neměla být železitá škvára, cihlová drť apod.
- V případě, že dojde k samovznícení uhlí nebo briket (sklep je zakouřený, hromada uhlí je na dotek teplá), je nutno je přeskládat, případně vynosit ze sklepa a rozprostřít na větší plochu, aby došlo k vychladnutí.
- Pro skladování nebo ukládání hořlavých kapalin je nutné používat pouze obaly, nádrže nebo kontejnery k tomuto účelu určené.
- Hořlavé kapaliny nelze ukládat ve společných sklepech a ve sklepních prostorách bytových domů nebo ubytovacích zařízeních, s výjimkou hořlavých kapalin potřebných k vytápění těchto objektů v maximálním množství 40 litrů v nerozbitných přenosných obalech pro jeden tepelný spotřebič.
Chodba/chodba v bytovém domě
- zajisti volný přístup k rozvodným zařízením elektrické energie a uzávěrům plynu, vody a topení
- zajisti podmínky pro rychlé zdolávání požáru a udržuj volné únikové cesty na chodbách a schodištích
- nezamykat dveře
- instalovat panikové kování
Prosíme, dodržujte preventivní opatření. Stačí pouhý okamžik a může dojít k nežádoucím skutečnostem. Díky prevenci předejdeme řešení problémů s ohořelým majetkem, nebo v horším případě ohrožení zdraví osob a zvířat.
Vypracovala: Bc.Martina Šlajsová, technik požární ochrany, preventista 1.stupně, členka okresní odborné rady prevence